Екипът на КСУДС и Община Пловдив отбелязаха 10 години от присъединяването на Център за настаняване от семеен тип „Детска къща“ и разкриването на Център за настаняване от семеен тип „Майка Тереза“ като част от услугите на комплекса.
Събитието беше уважено от представители на Агенция социално подпомагане, Агенция за качеството на социалните услуги, Община Пловдив, Регионална дирекция „Социално подпомагане“ Пловдив, Дирекция „Социално подпомагане“ Пловдив; партньори, дарители, членове на екипа и малки и пораснали деца.
Център „Детска къща“ е един от първите в България, разкрит през 2003 г. в резултат на партньорството на Община Пловдив и Европейски детски тръст – Великобритания, с основна функция е да представи пилотен модел на временна грижа за деца в малък групов дом, в близка до семейната среда. През 2013 година този център става част от Комплекса за социални услуги за деца и семейства. В същата година Община Пловдив планира и реализира преструктурирането на Приют за безнадзорни деца „Майка Тереза“ в Център от семеен тип, като от 1 септември 2013 година със заповед на Изпълнителния директор на АСП е променен видът на социалната услуга от Приют в Център от семеен тип за деца.
За 20 години от своето създаване „Детска къща“ е дала дом на 167 деца (86 деца от присъединяването до септември 2023) а от 2013 г. Център за настаняване от семеен тип „Майка Тереза“ – на 72 деца. Към месец септември 2023 година в „Детска къща“ живеят 15 деца на възраст от 3 до 12 годишна възраст, а в „Майка Тереза“ – 14 деца на възраст от 12 – 18 (20) години.
В двата центъра работят социални работници и административен екип, а в Детска къща и детегледачи – с оглед специфичните грижи за по-малките деца.
Присъединяването на тези услуги към структурата на Комплекса през 2013 година е един изключително сложен процес, предвид обстоятелството, че през цялото време в тях се отглеждат деца с тежки поведенчески проблеми, някои и със сериозни хронични заболявания, изискващи денонощна грижа от пълен, професионално подбран и подготвен екип – фактори, които в условията на преход са трудно изпълними. Решението е трудно и много отговорно, но с ясната цел да се подобри качеството на грижа за децата в дългосрочен план, да се създадат повече възможности за тяхната подкрепа, да се създаде по-голяма сигурност и приемственост, да се ангажират ресурсите на всички екипи и на обществото в преодоляването на негативните нагласи към тях, към приемането им от останалите деца в училище, детска градина, спортни отбори, школи по изкуства … все неща, трудно достижими в началото. Днес, това решение през 2013 година, се оказва правилното, защото децата в тези центрове не се различават по нищо от всички останали – различно е мястото им на живеене.
За 10 години от присъединяването на двата центъра статистиката показва следното:
За Център „Детска къща“
24 деца са реинтегрирани в своите семейства или напуснали, поради навършване на пълнолетие; 10 са преминали в приемна грижа, 5 са осиновените деца; 14 са преминали в други центрове от семеен тип, с оглед по-добро посрещане на техните потребности; 3 деца са били настанени в центрове за деца с противообществени прояви; 2 деца са починали; За 12 деца е била осигурена спешна полицейска закрила за 48 часа, като след това те са били върнати в семейна среда.
За Център „Майка Тереза“
33 деца са били върнати в своите семейства или напуснали, поради навършване на пълнолетие; 16 деца са били настанени в кризисен център и център за деца с противообществени прояви; 2 са осиновените деца; 5 деца са били насочени към други услуги от резидентен тип, 3 деца са получили полицейска закрила, след което са били върнати в семейна среда.
Тези данни показват колко различен е интензитета на работа с различните целеви групи по възраст, а резултатите са следствие на активната социална работа с родителите на тези деца както от страна на екипа на центровете, така и от страна на екипа на Отдела за закрила на детето в гр. Пловдив.
Животът на всички деца, които са преминали през центровете е белязан от грижата и всеотдайността на работещите в целия Комплекс за социални услуги за деца и семейства, подкрепата на община Пловдив, в качеството й на доставчик на услугите, на партньорите, дарителите, учителите и медицинските работници, които правят видими резултатите и съдбите на децата, получили подкрепа.
Финансовата и материалната подкрепа от дарения, която се получава за децата в двата центъра възлиза на приблизително 60 000 лева годишно – в пари, материали, услуги.
Включването на доброволци в работата е добавената стойност към усилията на екипа.
Ключова роля за успеха в грижата за децата е в споделената отговорност, общите усилия, доверието, подкрепата на родителите и индивидуалните решения за всяко дете, всеки ден!
Благодарности за всички, споделили пътя на децата!